Počet zájemců o koupi největšího tuzemského internetového portálu Seznam.cz se údajně snížil na tři firmy, které koncem července předložily své nabídky. Vedle fondu Warburg Pincus je mezi nimi i fond napojený na majitele televize Nova - společnost CME - a další zahraniční investor.

O tom, s kým povede zprostředkovatelská banka Goldman Sachs finální jednání, by se mělo rozhodnout do několika týdnů. Informaci potvrdily dva nezávislé zdroje.

reklama

O Seznam se údajně zajímá fond Apax Partners, který má s Ronaldem Lauderem většinu hlasovacích práv v CME. Firma informace nekomentovala. "Zajímáme se o všechny akvizice v regionu, jež souvisejí s TV vysíláním či internetem," řekla ředitelka komunikace CME Romana Tomasová.

Nova na jaře rozjela zpravodajský videoportál tn.cz a vyhlásila, že chce být do roka trojkou na českém internetu. Koupila i internetové služby Blog.cz a Jyxo.cz.

Fond Warburg Pincus od loňského podzimu v Česku koupil konkurenční portály Centrum a Atlas. Částka, kterou dohromady zaplatil, se podle odhadů pohybuje od 1,5 miliardy do tří miliard korun.

Ze hry jsou naopak pravděpodobně společnosti Google a Mediatel, o kterých se dříve rovněž spekulovalo. "Google si šel do data roomu pouze pro informace, stejně jako další firmy. Nabídku ale nepodal," uvedl zdroj obeznámený s vývojem jednání.

Majoritu 70 procent v Seznamu vlastní Ivo Lukačovič, který tvrdí, že firmu neprodává. Zbytek patří fondům Tiger Holding Four a Miura International.

Požadovaná cena se má údajně pohybovat kolem 900 milionů dolarů, tedy asi 13,9 miliardy korun. Podle některých informací by se ale nemuselo prodávat celých 100 procent Seznamu, což by pro kupce znamenalo určitou slevu.

Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského je 900 milionů dolarů za Seznam vcelku realistická cena. "Je to férová cena, která není příliš vychýlená nahoru ani dolů," uvedl.

Potenciální investor by měl podle Michaela Poplara-Rostocka z poradenské firmy Venture Investors zvážit, jaké jsou růstové vyhlídky Seznamu na trhu v dalších letech a jeho možnosti čelit americkému Googlu, který již ve většině zemí dominuje a během dvou let svého působení výrazně posiluje i v Česku.

Pokud by Seznam nakonec kupovala CME, měla by zřejmě podle ekonomů problém sehnat dostatek peněz. Její loňské tržby se pohybovaly kolem 839 milionů USD. "Za tuto cenu by to nebyla dobrá zpráva, ale nepovažujeme takový obchod za pravděpodobný," řekl ČTK analytik Atlantiku FT Jan Langmajer.

Seznam denně navštíví přes 2,1 milionu lidí. Firma loni podle předběžných informací vykázala zisk přes 500 milionů korun.