Nejsexuálnější

Poskytnu orální sex 40 tisícům mužů. Tak zněla nabídka Tanji Derveaux, která se na začátku letošního léta ucházela v belgických volbách o senátorské křeslo. Pochopitelně, že to tato studentka marketingu nemyslela vážně, ale pouze dovedla ad absurdum to, co dělají všichni politici, a sice slíbila nesplnitelné. Úspěch recese byl fantastický: její internetové stránky se staly světově nejnavštěvovanějšími stránkami s politickým zaměřením, jejich návštěvnost překonala i návštěvnost webových stránek Bílého domu a o jejím počinu informovala média po celém světě. Netřeba pochybovat o tom, že nejeden belgický volič alespoň na chvíli uvěřil tomu, že to Tanja myslí vážně.

tm1207s8c.jpg

Nejvirálnější

Společnost GoViral nedávno sestavila žebříček 20 značek s nejlepšími virálními kampaněmi v uplynulém roce. Pojďme se na některé podívat, většinu z nich bez problémů najdete na YouTube.

Sony Bravia dokázala zaujmout lidi nejen u televizních obrazovek, ale i u počítačů. Poté, co svou kampaní se skákajícími barevnými míčky představila hlavní benefit svých televizorů, totiž jejich barevnou věrohodnost, nahradila v další kampani míčky barevnými zajíčky.

Ti byli vytvořeni z modelíny, které tvůrci spotřebovali 2,5 tuny, na oživení pracovalo 40 animátorů po tři týdny, celkem vytvořili 189 asi půlmetrových zajíců a jednoho skoro desetimetrového. Spot můžete nyní vidět v České televizi.

tm1207s8.jpg

Že virální spot může stát na produktu samotném a na jeho použití, dokázalo Nintendo a jeho Wii. Zkrátka, Nintendo má počítačovou hru opravdu pro každého.

Qashqai Cargames představili na internetu novinku od Nissanu způsobem, který rozvíjí základní ideu vozu, tj. auto do města, auto pro překonání všech nástrah. Internetová podoba autohrátek má pochopitelně extrémní podobu. Virálni spoty si prohledlo na 16 milionů lidí, přitom asi tři čtvrtě těchto stažení probíhalo z jiného než centrálního místa (tedy odehrávalo se na nějakých cizích stránkách).

Velmi zdařilou (a mediálně velmi provařenou) kampaní je repositioning značky Dove, tedy její "Kampaň za skutečnou krásu". Spot o tom, jak se taky dělá reklama, tedy přeměna ošklivky na supermodelku, zhlédlo jen na YouTube možná přes 10 milionů lidí.

Nike je stálicí mezi neotřelými kampaněmi. Virální spoty "Put it Where You Want it" s hráči Ajaxu a skupinkou fotbalových masochistů, kteří slouží jako živé fotbalové terče, dokázala dobře zapojit produkt, resp. značku, do příběhů. Vtip a škodolibost vždy úspěšně fungují.

To spot Dynamite Surfing na podporu značky Quiksilver vypadá na první pohled jako hodně drsný skutečný adrenalin. Na internetu jej viděly miliony lidí a pravděpodobně všichni, kdo se věnují surfování.

Rovněž rapující spoty na Smirnoff Tea Partay viděly během roku na internetu miliony lidí, a patří tak k nejúspěšnějším virálním kampaním loňského roku.

Pivo Carlsberg se nechalo inspirovat nealkoholickými konkurenty. Jednak využilo experimentu, při kterém se do Coca-Coly vhodí Mentos, a jednak jej zjevně zaujala kampaň na Sprite - žízeň nikdy nezvítězí. Závěr spotu s černým humorem: nikdy nevhazuj bonbony do Carlsbergu.

Že virální marketing nemusí být vždy jen o černém humoru nebo sexu, dokazuje série spotů firmy Shell s názvem "What Will Schumi do Next?", tedy copak asi nyní dělá legenda formule 1 Michael Schumacher? Jestli vás to zajímá, tak právě nyní obsluhuje překvapené řidiče na jedné čerpačce Shellu nebo se s nimi nechává fotit, případně dělá živý "POP stojan".

Dalším příkladem, že jemný humor stačí na solidní virální kampaň, je značka Ray-Ban a její neuvěřitelné kousky s chytáním brýlí. Krásný je i smysl pro detail, kdy claim celé kampaně "Never Hide" (volně přeloženo asi tak, že tyto brýle budete nosit stále) je v případě virálního spotu jen nenápadně namalován na špinavé sklo auta.

Axe v sérii spotů Bomchickawahwah rozvíjí svůj klasický motiv vůně, po které ženy šílí (doslova). Sexy spoty si sice nestahují miliony lidí, ale nás přinejmenším zaujme úvodní hudební spot, jehož děj se odehrává v nám dobře známých autobusech. Že by se točilo u nás?

Nejdelší

Nejdelší reklama na světě trvá 14 hodin a 40 minut. Proč zrovna tolik? Protože přesně tak dlouho poletíte s Emirates Airlines z Dubaje do Sao Paula. A co ve "spotu" uvidíte? Brazilce Fernanda Ferreira, který po celou dobu vypráví o krásách své země. Fernando "zamořil" YouTube, MySpace, Facebook a další místa internetu. Až budete mít o Vánocích chvilku, pusťte si www.nonstopfernando.com.

U nás to zkusila s nejdelší reklamou alespoň Škodovka, když uváděla novou Fabii. Ale co jsou tři minuty proti Fernandovi.

Nejdražší

Pivní značka Guinness, proslulá nejen svým černý pivem, ale i reklamou, natočila letos svůj nejdražší spot v historii, a to za cca 10 milionů liber (cca 360 milionů Kč). Do něj angažovala asi tisícovku obyvatel jedné argentinské vesnice, kteří tvoří stafáž obrovskému dominovému efektu. V něm spadne 6 tisíc domino kostek, 10 tisíc knih, 400 pneumatik, 75 zrcadel, 45 skříní a 6 aut. Celkem vzniklo 24 hodin filmového materiálu, ze kterých vznikl jeden a půl minutový spot. Podívat se na něj můžete mj. na YouTube, kde tak během měsíce učinilo asi 120 tisíc lidí.

Nejsmradlavější

"Jste kuřák? Naše výrobky byly vytvořeny speciálně k tomu, aby zvýšily účinek tabáku na vás i lidi kolem vás," slibují stránky nového obchodu Nicomarket (www.nicomarket.com). Co nabízí? Například toto: "Už vás nebaví vypadat zdravě? Vyzkoušejte Nicoclean, nový pleťový krém obohacený výtažky z tabáku. Jeho mikrokapsle proniknou hluboko do pokožky. Po jedné aplikaci zestárnete o deset let," nebo: "NicoTeeth - první zubní pasta s dehtem a výtažky tabáku. Dehet v zubní pastě zaručuje zářivě žluté zuby a dásně, od prvního použití." Že tu něco nehraje? Ano. Kupodivu i erár občas dokáže udělat kreativní kampaň. Pokud se rozhodnete za bezmála 100 eur zakoupit nějaký produkt, jste přesměrování na stránky pro odvykání kouření. Za celoevropskou kampaní (existuje tedy i česká verze) stojí Evropská unie.

Nejobskurnější

Německá agentura Saatchi & Saatchi přišla se speciálním reklamním nosičem piss-screen, kdy je už z názvu zřejmé, kde na něj nejspíš narazíte. To nejzajímavější na této záchodkové reklamě je však interaktivita. Zákazníci restaurací (bohužel pouze muži) při konání své potřeby proudem moči ovládají počítačovou hru, která se odehrává na obrazovce před nimi.

Nejžádanější

Když se na prahu léta chystal do kin celovečerní film Simpsonovi, zhmotnily některé firmy tento animovaný svět. Tak například obchodní síť 7-Eleven přejmenovala své obchody na Kwik-E-Mart, kam občas zajde nakoupit snad každý z hrdinů seriálu. Podobně firma Ben & Jerry's, vyrábějící sladkosti, dodala na trh Homerovy oblíbené koblihy "D'oh Nut".

Stejně tak, když se film začal promítat v Česku, mohli si zákazníci řetězce KFC objednat Homerovu koblihu či se jiným způsobem pobavit na promotion, kterou KFC nachystalo.

Nejnepochopitelnější

Je to s podivem, ale tak, jako u předchozích dílů Harryho Pottera, i při prodeji toho posledního fungoval obvyklý humbuk okolo zahájení prodeje. Na půlnoční uvedení na trh si celosvětově pravidelně počká několik milionů lidí. (Jen v USA se v den vydání 1. 7. prodalo na 8,3 milionu výtisků). Zajímavé, neměly by děti tou dobou už dávno spát?

tm1207s8a.jpg

Nejpodezřelejší

Léta nás Budějovický Budvar přesvědčuje, jak ho ti Američané (rozuměj Anheuser-Busch vyrábějící americký Budweiser) trápí a jak s nimi prostřednictvím desítek soudních sporů válčí po celém světě, a pak přijde rána: smlouva obou pivovarů o distribuci piva Czechvar na americkém kontinentě. Přitom značku Czechvar uvedli Budějovičtí na trh právě z důvodů, že na některých trzích kvůli firmě Anheuser-Busch nemohli prodávat svůj klasický Budweiser Budvar. Ale prý je všechno, jak má být. "Dle výsledků analýzy smlouvy se jedná o ryze standardní kupní smlouvu, která neohrožuje ochranné známky a ani neupřednostňuje společnost Anheuser-Busch v případné privatizaci," ujistil v oficiálním prohlášení český pivovar.

Nejmorbidnější

Smrt českého hitmakera Karla Svobody se v mnoha ohledech ukázala jako zlatý důl. Bulvár s každou zprávou okolo záhadné smrti hlásil nárůsty prodejů o desítky procent. Samostatnou kapitolou je pak (ne)zveřejnění fotek, které přihlouplý policista za pár korun prodal Blesku. Blesk si díky neustálému opakování kauzy s prodejem fotek ve všech médiích pořídil kampaň, která by jej normálně stála mnoho milionů.

Zajímavé informace pustili do světa i jiní. Třeba portál Centrum.cz informoval, že lidé četli o Svobodově smrti více než kdysi o povodních nebo o volbách. Počet čtenářů kulturní rubriky Aktualne.cz se zvedl dokonce desetinásobně.

Nejútočnější

"Pusť to ven" ("Let it out") původně vypadala jako skvělá kampaň. Kleenex za pomoci psychoterapeuta a pohodlného gauče točil na ulicích Ameriky dojemné lidské příběhy, a pokud se náhodou někdo rozplakal (ať již radostí, nebo smutkem), nabídl mu k vyřešení slzavého problému svou pomoc v podobě papírových kapesníčků. Jenže na Kleenex a jeho údajně neekologické chování měla již delší dobu spadeno organizace Greenpeace. "Pořád se nemůžu vyrovnat se smrtí svojí babičky," začal rozrušeně říkat jeden z mužů, aby v zápětí dodal, "ale daleko víc mě trápí, že společnost Kimberly-Clark namísto recyklovatelných materiálů používá přírodní vlákna z kanadských lesů." V jednom ze spotů pak v pozadí roztáhli i demonstrativní plakát.

Nejvtipnější

Záštitu nad recesistickou expedicí Altaj-Cimrman, jejímž cílem mělo být pojmenování dosud bezejmenné hory v pohoří Altaj, přijali i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Organizátoři byli vůbec marketingově zruční, neboť na pobočkách České pošty bylo možné zakoupit peněžní certifikáty a v zemi nebylo snad médium, které by o výpravě nepřineslo nějakou informaci. Ostatně za expedicí stál reklamní matador Evžen Hart a skupina PPF.

Nejprotivnější

Je to každý rok stejné - přiblíží se Vánoce a odevšud se vyvalí Santa Clausové. Už loni došla českým copywriterům trpělivost a ve jménu Ježíška vyhlásili Santovi boj. (Mimochodem, proč si ti copywriteři neříkají textaři?) Na stránkách anti-santa.cz vyhlásili letos první ročník vánočního pochodu, tzv. vynášení Santa Clause. Stejně smýšlející lidé se mohou připojit také do diskusního fóra, přičemž autoři slibují, že reakce budou předávat agenturám a firmám, které ve své komunikaci použijí tento americký import. Jak se ukazuje, odporem k Santa Clausovi netrpí jenom Češi. Zkuste zadat do YouTube "Where does Father Christmas come from" a uvidíte jednu vtipnou anticlausovskou kampaň jisté produkční společnosti.

tm1207s8b.jpg

Bohuslav Bohuněk